גיטרה, ילדים, כללי, מבוגרים, נוער, פסנתר

למה לנגן עם תווים

פשוט לנגן משמיעה

וואלה אני יודע לנגן משמיעה, איזה כיף.. אז בעצם, למה לי תווים? 

המציאות מראה שאפשר להגיע לרמות מתקדמות של ביצוע בלי בכלל להכיר את ה – דו, רה, מי. מוזיקאים רבים לא יודעים לקרוא תיאוריה ולמרות זאת, ואולי דווקא בזכות כך, מגיעים רחוק.

איך זה הגיוני? פשוט מאוד! כשאני מצליח להיפגש באופן ישיר ובלתי אמצעי עם הצלילים ועם כלי הנגינה, נוצר חיבור טבעי, בריא ואיכותי, והתחושה היא שבאמת, כל הנושא התיאורטי של המוזיקה די מיותר.

אבל רגע, מה אתה רוצה לנגן?

אם אתה רוצה לנגן שירים אהובים, מנגינות ואקורדים, אז התווים יכולים מאוד להפריע לך בדרך. עדיף שתשים אותם בצד, תכיר את שבעת הצבעים של הסולם המוזיקלי, וככה תפתח את השמיעה, את היצירתיות ואת העצמאות על גבי כלי הנגינה.

אבל אם אתה רוצה לנגן יצירות קלאסיות או להצטרף להרכב שמבצע קטעים מורכבים ומדויקים, שביל הזהב הוא קריאת תווים והתקדמות הדרגתית בעזרת מטרונום. בדרך הזו אתה תאלץ את האוזניים להפסיק להשתלט על הנגינה ותוכל להיות ממוקד ברגישות המגע והתנועה של האצבעות על גבי הקלידים. הקואורדינציה וחוש הקצב ישתפרו והיכולת הטכנית שלך תלך ותגדל במהירות.

החלפת נתיבים

אז מה בוחרים? גם וגם.. כל היופי בנגינה זה שאתה לא חייב להישאר בנתיב אחד. 

אם נוח לך כרגע להישאר בנתיב השמיעתי, האיטי, החופשי והיצירתי, אז תמשיך לנגן שירים בעזרת ההבנה של הסולם המוזיקלי וללא התייחסות בכלל לתיווי. תעשה מודולוציות כאוות נפשך ותלווה את כל מי שמסביבך. 

אבל מידי פעם, עבור לנתיב השמאלי, והוא יקדם אותך. אמנם יש תרגילי התעמלות מעולים על הקלידים שאתה יכול למצוא וגם להמציא בעצמך בלי לדעת תווים, אבל מומלץ שגם תבחר לך יצירות יפות ומאתגרות ופשוט תלמד לנגן אותם לפי התווים, בלי שום פרשנות אישית. סמוך על המלחין שמוביל אותך למרחבים חדשים, תן לאוזניים שלך לנוח ושים לב לאצבעות, איך הן מתחילות לעבוד וליהנות מהנגינה! 

איך מתחילים כמו שצריך?

כל אחד והכישורים שלו והשלב הספציפי שבו הוא נמצא כרגע..

אבל בגדול, איך יודעים שאנחנו בכיוון הנכון? כשאנחנו מצליחים לשמוע, להרגיש ולהבין את מה שאנחנו מנגנים!

קודם כל, כבר בגילאי טרום היסודי, עוד לפני שלומדים לקרוא, לפתח את העצמאות להיות מסוגלים לנגן שירים אהובים על הקלידים ללא תלות בתווים.

השלב הבא, ברגע שיש חיבור רגשי ויומיומי עם כלי הנגינה, לעשות תרגילים מעגליים, קצביים וכיפיים בעזרת האצבעות. 

ואחר כך, בהתאם לרצון, לסקרנות ולבשלות הקוגניטיבית, בעזרת צבעי הסולם, להכניס אל תוך חווית הנגינה את קריאת התווים, דרך יצירות קלאסיות פשוטות, יפות ומעניינות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *